Taksim’den İstanbul Havalimanı’na Nasıl Gidilir?
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
42 Görüntülenme

Taksim’den İstanbul Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Taksim’den İstanbul Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

’den İstanbul Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Merhaba. “Taksim’den İstanbul Havalimanı’na nasıl gidilir” sorusunu cevaplamadan önce “İstanbul Havalimanı nerede?” ve “İstanbul Havalimanına ulaşım” bilgilerine genel itibariyle bir bakalım. Ardından Taksim’den İstanbul Havalimanı’na nasıl gidileceğini anlatacağız.

İstanbul Havalimanı Nerede?

İşte Taksim’den yeni İstanbul Havalimanı’na nasıl gidilir sorusunun cevabı…,İstanbul Havalimanı açıldı açılmasına ama, öyle bir yere açıldı ki, İstanbullular dahi 3. Havalimanı nerede tam olarak bilmiyor. Bunun sebebi İstanbul Havalimanının şehir merkezinin dışında bir yere yapılmış olması. Yeni İstanbul Havalimanı İstanbul’un kuzeyinde, Arnavutköy ilçesi sınırları içinde Karadeniz kıyısında bulunuyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de bulunduğu Kuzey Marmara Otoyolu üzerinde bulunan İstanbul Havalimanının Taksim’e uzaklığı yaklaşık 50 km.

İstanbul Havalimanı Ulaşım Bilgileri

İSTANBUL HAVALİMANI’NDAN TAKSİME NASIL GİDİLİR?
HOW CAN GET TO ISTANBUL NEW AIRPORT FROM TAKSIM

1. Seçenek : Taksimden İstanbul Havalimanı’na Gidiş Havaist Havalimanı Otobüsleri ile :

İstanbul Havalimanı’ndan Taksim’e öncelikle  Havaalanı Otobüsleri ile rahat ve kolay bir şekilde gidelebilir ve Taksimden de yine Havaist Havalimanı otobüsleri ile de İstanbul Havalimanı’na kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu güzergahta Havaist Otobsülerinin İST-19 TAKSİM – İSTANBUL HAVALİMANI hattı hizmet vermektedir.

Taksim ile İstanbul Havaalanı arası mesafe olarak yaklaşık 40 km dir.

Taksim ile İstanbul Havalimanı arası Havaist Havalimanı Otobüsleri ile yaklaşık yolculuk süresi 95 dakikadır. Bu süre Hava ve yol koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

Taksim de Havaist Havalimanı Yolcu Servisleri, Abdülhakhamit Caddesinden hareket etmektedir. (Habertürk Binası , Boğaziçi Elektrik Dağıtım Binası yanı)

Havaist İstanbul Havaalanı Otobüsleri Bilet fiyatı :18 TL’dir Havaist Havalimaın Otobüslerinde peşin para geçmemektedir. Otobüslere Binişler İstanbulkart ile yapılmaktadır.

İST-19 TAKSİM – İSTANBUL HAVALİMANI hattı güzergahı:

Abdülhakhamit Caddesi – Nurtepe-Viyadük – İstanbul Havalimanı

İST-19 TAKSİM – İstanbul Havalimanı Havaist Otobüsleri Hareket Saatleri 

Havaist Havalimanı Otobüsleri hakkında ayrıntılı bilgileri Havaist Ulaşım Sayfamızdan erişebilirsiniz.

 


2. Seçenek: Taksim’den İstanbul Havalimanı’na Gidiş Taksi ile:

Taksim’den İstanbul Havalimanı’na Ticari taksilerle kolay ve hızlı bir şekilde gidebilirsiniz.

Taksim’den İstanbul Havalimanı’na Taksilerle yaklaşık yolculuk süresi 40 – 45 dakika civarındadır. Hava ve yol koşullaırna göre değişklik gösterebilir..

Taksim ile İstanbul Havalimanı arası taksi ücreti 110 -135 TL arasındadır.

İstanbul Havalimanı’nda taksi hizmeti Havalimanı Taksi Kooperatifi tarafından verilmektedir.

3. Havalimanı nerede sorusunu cevaplandırdıktan sonra gelelim istanbul havalimanı ulaşım bilgilerine. İstanbul Havalimanı 29 Ekim 2018’de açıldığında Atatürk Havalimanı faaliyetine son verecek ve tüm uçuşlar yeni İstanbul Havalimanı’na aktarılacaktı. Fakat açılış günü yapılan açıklamayla, ileride açıklanacak ikinci bir tarihe kadar (önce 1 Ocak 2019 daha sonra 3 Mart 2019 olarak açıklandı) İstanbul Havalimanı’ndan sınırlı sayıda uçuş yapılacağı ve Atatürk Havalimanı’nın faaliyetine devam edeceğini öğrendik. 6 Nisan 2019 tarihi itibariyle Atatürk Havlimanı kapandı ve İstanbul Havalimanı tam kapasiteyle çalışmaya başladı.

6 Nisandan itibaren İstanbul Havalimanı’na ulaşım imkanları (HAVAİST, İETT ve taksiler) tam kapasiteyle hizmet vermeye başladı. İstanbul Havalimanı metrosu ise hala daha inşaat halinde. 2020 yılı içerisinde hizmete girmesi planlanıyor.
İstanbul Havalimanı İETT seferleri şu an için H1 Mahmutbey Metro, H2 Mecidiyeköy, H3 Halkalı ve H4 Havalimanı (Atatürk) olmak üzere 4 hat üzerinden yapılıyor.

İstanbul Havalimanı HAVAŞ hizmeti, İETT’nin şirketi tarafından HAVAİST ismiyle sunuluyor. İstanbul’un 65 noktasından 24 saat kesintisiz olarak yapılıyor. İstanbul Havalimanı Havaş (HAVAİST) seferleri ile ilgili detaylı bilgiler için http://havalimaniulasim.com/havaist-durak-saat-guzergah-ucret-bilgileri/ sayfamıza bakabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı metro hattı henüz inşa aşamasında. 2020 yılının başlarında açılması planlanan M11 Gayrettepe-Yeni Havalimanı metro hattı sayesinde metrobüsle Zincirlikuyu’ya gelip oradan İstanbul Havalimanına metro ile gitmek mümkün olacak. Aynı şekilde Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuya Gayrettepe istasyonuna gelip oradan Yeni Havalimanı metro hattı na geçmek de mümkün olacak.

Bu hattın haricinde ileriki bir tarih için İstanbul Havalimanı ile Halkalı arasında da bir metro hattı yapılması planlanıyor. İstanbul Havalimanı metro hattıyla ilgili detaylı bilgiler için http://havalimaniulasim.com/istanbul-havalimani-metro-hatti-m11-gayrettepe-istanbul-havalimani-halkali/ sayfamıza bakabilirsiniz.

İstanbul Havalimanına kendi aracınızla da gidebilirsiniz. Avrupa yakasında İstanbul Havalimanına gitmek için Hasdal kavşağından Kemerburgaz yönüne bağlanıp D-020 yolunu takip ederek, ya da İSTOÇ kavşağından O-07 ücretli otoyolunu takip ederek İstanbul Havalimanına ulaşabilirsiniz.

Anadolu yakasından İstanbul Havalimanına gitmek için de ya FSM Köprüsünü kullanarak Hasdal Kavşağı güzergahından D-020 yolundan, ya da Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak O-06 ücretli otoyolu üzerinden devam ederek İstanbul Havalimanına ulaşabilirsiniz.

Yazımızın devamında Taksim’den İstanbul Havalimanı yol güzergahı hakkında da bilgi vereceğiz.

Taksimden İstanbul Havalimanına Metro İle Gidilir Mi?

Tekrar hatırlatalım İstanbul 3. Havalimanı’na metro hattı henüz hizmete girmedi. 2020’nin başlarında inşaatın tamamlanıp hizmete açılması planlanıyor.

Metro inşaatı bittiğinde Taksim’den İstanbul 3. Havalimanı’na metroyla gidilebilecek. Bunun için Taksim’den metroya binip Gayrettepe’ye gideceksiniz ve Gayrettepe istasyonunda bağlantı yolunu kullanarak M11: Gayrettepe – Yeni Havalimanı Metro Hattı‘na geçerek İstanbul Havalimanına metro ile ulaşabileceksiniz.

İstanbul Havalimanı’na lüks toplu ulaşım hizmeti veren İBB iştiraklerinden Otobüs AŞ’ye ait “HAVAİST”in yolcu taşıma fiyatı, 1 Ocak 2019 Salı gününden itibaren normal tarifeye dönüyor.

İstanbul Havalimanı’na lüks toplu ulaşım hizmeti veren İBB iştiraklerinden Otobüs AŞ’ye ait “HAVAİST”in fiyat tarifesinde 1 Ocak 2019 Salı gününden itibaren yeni dönem başlıyor.

Ekim ayından bu yana indirimli hizmet veren HAVAİST, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından belirlenen ücret tarifesine göre hizmet vermeye başlayacak.

31 Ekim’de seferlerine başlayan HAVAİST otobüsleri, geçen süre zarfında İstanbul Havalimanı’nda yolcu ve çalışanların ulaşım ihtiyaçları dikkate alınarak, planlanan 5 hatta ek seferler dahil günlük ortalama 65 sefer yaptı.

Hatlar, İstanbul genelinde 16 ilçe sınırı içerisinde 20 merkezden yolcu alabilecek şekilde planlandı. Ulaşım hizmetinin başladığı tarihten bugüne kadar, 62 günde, yüzde 50 indirimli tarife ile 5 hatta 3 bin 200 sefer yapılarak 31 bin 296 yolcu taşındı.

İstanbul Havalimanı açılış kapasitesine göre seferlerini artıran HAVAİST, mevcut 16 uçuş için hizmet veriyor. THY’nin 9 Ocak’tan itibaren uçuş ağını 50’ye çıkaracağını dikkate alan HAVAİST, otobüs ve sefer sayılarını artırmayı planladı. 9 Ocak’tan sonra İstanbullulara, 27 otobüs ile günlük 100 sefer yapılarak ulaşım hizmeti verilecek.

Ödemelerin yalnız İstanbulkart ile yapıldığı HAVAİST hatları ve fiyatları şöyle:

1 – Yenikapı İDO-Bakırköy-İstanbul Havalimanı Hattı ( İST-1) Fiyat (TL)
a – Yenikapı İDO – İstanbul Havalimanı 18
b – Bakırköy İDO – İstanbul Havalimanı 18
c – Yenibosna Kuleli – İstanbul Havalimanı 18
d – Başakşehir Metrokent – İstanbul Havalimanı 18

2 – TÜYAP-Bahçeşehir-İstanbul Havalimanı Hattı ( İST-2)
a – TÜYAP – İstanbul Havalimanı 21
b – Beylikdüzü-Cumhuriyet – İstanbul Havalimanı 21
c – Bahçeşehir-Merkez – İstanbul Havalimanı 21

3 – Kozyatağı Metro – Tepeüstü – İstanbul Havalimanı Hattı (İST-7)
a – Kozyatağı-Metro – İstanbul Havalimanı 25
b – Ümraniye- Tepeüstü – İstanbul Havalimanı 25
c – Kavacık Köprüsü – İstanbul Havalimanı 25

4 – Taksim-Abdülhak Hamit Caddesi – Beşiktaş – İstanbul Havalimanı Hattı (İST-19)
a – Taksim – İstanbul Havalimanı 18
b – Beşiktaş İETT Peronlar – İstanbul Havalimanı 18
c – Zincirlikuyu Metrobüs – İstanbul Havalimanı 18
d – 4.Levent Metro – İstanbul Havalimanı 18

5 – 15 Temmuz Demokrasi Otogarı – Alibeyköy Cep Otogarı- İstanbul Havalimanı Hattı (İST- 3)
a – 15 Temmuz Demokrasi Otogarı Esenler – İstanbul Havalimanı 16
b – Otogar Yolu Esenler – İstanbul Havalimanı 16
c – Alibeyköy Cep Otogarı – İstanbul Havalimanı 16
d – Hasdal – İstanbul Havalimanı 16
e – Göktürk – İstanbul Havalimanı  16

Taksim’den İstanbul Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

  • Yorumlar
  • Detaylar
  • Detaylar

    Henüz detay eklenmemiş.

    Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?